+מאמרים נוספים

למה בעצם , לבנות ממכולה

בנייה ממכולות ימיות

בית ירוק , בנייה מהירה, כלכלית (והכי חשוב) בהישג יד !

המכולה היא המצאה קנדית יחסית חדשה בעולם, הגיעה לאוויר העולם רק בשנת 1955 ומאז ניתן לה שם כבוד בעולם המסחר.
20 מיליון מכולות שטות ברחבי העולם ומשנעות כמעט כל דבר שניתן לחשוב עליו ולכל פינה אפשרית בגלובוס .רבות מהמכולות עומדות ללא מטרה ברוב הנמלים בעולם, מכיוון שעלות ההובלה החוזרת שלהן כאשר הן ריקות,אינה משתלמת כלכלית.

מראה המכולות הנערמות אחת על גבי השנייה ,תפס את עיניהם של רבים מהמעצבים והאדריכלים בעולם , ולפני כעשור חולל סערה ופתח את הדלת לסגנון אדריכלי חדש וצורת מגורים מהפכנית.בעבר מפלצות הברזל הללו שימשו למגורים במדינות העולם השלישי או כפתרונות זמניים באתרי בניה,מגורי פליטים וכד'.

הטרנד הירוק ששטף את עולם העיצוב והבנייה לפני שנים מס' מגיע לשיא התגלמותו בערי המכולות שעליהן שומעים חדשות לבקרים . בהולנד צרפת ברלין ובמדינות רבות ex-slideנוספות.המכולות הפכו לחומר גלם מהפכני בגלל התכונות הבסיסיות שלהן. הן זולות (מחיר מכולה משומשת 6,000 ש"ח בממוצע) יש להן עמידות גבוה בעומסים ותנאי מזג אוויר קיצוניים,הן עמידות בפני רעידות אדמה, מודלריות וקלות לניוד.

השימושים בעולם במכולות הם מגוונים ולפי ראות עיניו של הדורש ,החל מצימרים על ראשי הרים , מלונות וחנויות. הטרנד התפשט אף עד עיר שלמה "עיר המכולות" בלונדון המאכלסת את מעונות הסטודנטים בעיר,המספקת דיור מוזל ויעיל לסטודנטים הלומדים בעיר.ניתן לראות גם שימוש במכולות ממוחזרות באזורים מוכי אסון .בימים אלו נבנית עיר מכולות ביפן פגועת הצונאמי. בעיר Christchurch בניו-זילנד , לאחר הצונאמי בשנת 2011 בשיתוף פעולה של העירייה ובעלי העסקים הובאו מכולות ונבנה פרויקט בשם RE:START הפרויקט הוקם למען החזרה המהירה לשגרה ובו נבנה אזור מסחרי הבנוי כולו ממכולות. ניתן למצוא שם עסקים הבנויים ממכולות כדוגמת בנקים ,מסעדות ,חנויות בגדים מכולת שכונתית ועוד' .

חיי מכולה בים מסתכמות ב 20-15 שנה לערך.בעשורים האחרונים כמות המכולות שיצאו משימוש בעולם מגיע לכ-מיליון מכולות בשנה .
תעשו את החשבון כמה מכולות הניתנות לשימוש ישנן בעולם?
מכולה שיצאה משימוש עדיין מספיק חזקה כדי להמשיך "לחיות" לעוד שנים רבות. המכולה בנויה מפלדה חזקה, וגם לאחר החשיפה ללחות ולמלח ולפגיעות הפיזיות עקבות השימוש בה בים, היא עדין עמידה בשימוש חוזר. יתרון נוסף של המכולות , ניתן להעמיס מכולה על מכולה עד לגובה של 11 קומות ללא מערכת תמיכה .פתרון נהדר לקומפלקסים של מגורים. היות והמכולה היא מבנה חזק העומד בזכות עצמו, בזמן רעידת אדמה מבנה הבנוי ממכולות רוב הסיכויים שהוא יהיה המבנה היחיד שיישאר עומד, לא יתמוטט ויעמוד בפני תזוזות הקרקע.
המכולה אינה דורשת חפירת יסודות כמו בבניה קונבנציונלית , כל מה שצריך הוא משטח מיושר כל שהוא ,בדר"כ עשוי מבטון. החיבור של המכולה לבטון נעשה ע"י ריתוך או השקעת המכולה בתוך בטון בשלבי בניית המשטח. התכנון החוזר הוא כיד הדמיון. לבניה בשיטה זו, יכולת גמישות עצומה בתכנון. זה כמו משחק בלגו.תכנון מודולרי שכמעט כל דבר אפשרי בו. משתמשים במודל בסיסי ומרכיבים אותו במיליון צורות שונות ,ישר באלכסון, בצורה אנכית (מדרגות),חיבור שתי מכולות או יותר...) אלמנט נוסף בחופשיות תכנון המבנה הינה בפסדת המבנה. ההחלטה היא בידי המעצב או הדייר ,להשאיר את המכולה חשופה, להשאיר אותה בצבע שהיא נקנתה ולהראות את כל ההיסטוריה הימית שעברה המכולה עד הגיעה לידו או פשוט לצפות אותה ..אסתטיקה כיד הדמיון.

לאחר שלב התכנון שבו נתנו דרור ליצירתיות ולחלומות הגיע שלב הבניה. מבנה המכולה בעצם ממלא את מקום השלד בבנייה קונבנציונלית, לכך כמה יתרונות:
עלות הבנייה מצטמצמת בכ %70 ,ההשלמה של המבנה היא מהירה יותר (מפני שהשלד מגיע מוכן) וכמן כן ניתן לבצע את רוב העבודות במפעל ולהביאו לאתר רק לעבודות הגמר ובכך גם לא להיות תלויים במזג האוויר או בבעלי מקצוע. סה"כ זמן הבנייה למגורים כמעט מצחיק ועומד על 4-3 חודשים .

shutterstock 137902415

טוב אז מה היה לנו פה .. שימוש חוזר-הוזלה משמעותית ,ירוק, אין סוף אפשרויות לתכנון מושלם(לגו) עומד בפני אימתני הטבע, ובעיקר עלות נמוכה.

במציאות של היום, רווקים וזוגות צעירים,

מחפשים את הפתרון אתמול לא בעוד חמש שנים...

כשלוקחים בחשבון את כל הפרמטרים שציינתי,

ומסתכלים על התוצאות בשטח מגיעים למסקנה אחת:

בנייה ממכולות היא ההכרח לעתיד המגורים בישראל כיום.

זכרו כשתסיימו עם המכולה תמיד יהיה מישהו

שישמח להשמיש את המתכת

לשימושים נוספים...

 

צור קשר קטן

לייעוץ חינם השאירו פרטים

אנא מלא בבקשה שם

אנא מלא בבקשה מייל

אנא מלא בבקשה נושא

אנא מלא בבקשה הודעה


Invalid Input